Czy przedsiębiorca prowadzący firmę budowlaną może wybrać opodatkowanie ryczałtem? TAK! Czy to dobry wybór… TO ZALEŻY! A od czego zależy? Od wielu czynników, które poruszam i opisuję w poniższym artykule. Działalność budowlana może korzystać z bardzo preferencyjnej bo wynoszącej 5,5% stawki ryczałtu. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych usług budowlanych i sprawdzimy, w jakich sytuacjach opłaca się wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania dochodów osiąganych z takiej działalności gospodarczej.
Usługi budowlane a ryczałt – jaka stawka zryczałtowanego podatku?
Do świadczenia usług budowlanych ma zastosowanie stawka 5,5%. Oznacza to, że świadcząc usługi budowlane na ryczałcie odprowadzasz 5,5% podatku od osiągniętych przychodów. Warto pamiętać, że mówimy o przychodach netto, czyli ryczałtu nie płaci się od otrzymanego przez przedsiębiorcę podatku VAT. Zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 12 ust. 1 pkt. 6 lit. a), stawka ryczałtu 5,5% dotyczy przychodów z robót budowlanych. W związku z powyższym przychody ze wszystkich robót budowlanych kody PKD od 41 do 43 mogą korzystać ze stawki ryczałtu wynoszącej 5,5%.
Usługi budowlane a ryczałt – jaki jest limit przychodów?
Działalność związana z budownictwem może, w zależności od okoliczności i panującej na rynku koniunktury oraz przyjętego modelu biznesowego przyjmować różne rozmiary wielkościowe. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać zarówno jednoosobowy przedsiębiorca zajmujący się drobnymi pracami remontowymi jak i przedsiębiorca realizujący duże inwestycje budowlane. Warto pamiętać, że limit przychodów na ryczałcie to 2 000 000 EURO przeliczane na złote według kursu średniego na NBP obowiązującego na pierwszy dzień roboczy ostatniego kwartału poprzedniego roku czyli najczęściej będzie to kurs EURO z pierwszego października (1.10) poprzedniego roku.
Warto pamiętać o tym, że około 9 500 000 PLN to nie jest duża kwota, jeżeli mówimy o małej firmie budowlanej. Oczywiście, większość przedsiębiorców zmieści się w tym limicie jednak jest wiele firm (działających już najczęściej jako spółki z o. o.), które wielokrotnie przekraczają ten limit. Limit przychodów nie będzie problemem dla jednoosobowego przedsiębiorcy realizującego prace remontowe ale jeżeli chcemy startować do większych inwestycji, takich jak budowa budynku wielorodzinnego na zlecenie dewelopera czy wykonawstwo drogi, może okazać się, że przekroczymy limit przychodów.
Usługi budowlane a ryczałt – co z podatkiem VAT?
Czy wybór ryczałtu oznacza rezygnację ze statusu podatnika VAT? Takie pytania pojawiają się często przy rozmowach z przedsiębiorcami rozważającymi wybór ryczałtu. Pojawiają się też inne pytania – czy mogę być na VAT i na ryczałcie jednocześnie – to w kontekście ryzyka przekroczenia limitu przychodów kwalifikującego do zwolnienia podmiotowego w VAT wynoszącego 200 000 PLN rocznie. Jak widać, kwestia VATu jest bardzo ważna dla przedsiębiorców dlatego wyjaśniam – status podatnika VAT nie ma żadnego wpływu na ryczałt i szerzej, na wybór formy opodatkowania w podatku dochodowym. Można być podatnikiem opłacającym ryczałt i być jednocześnie czynnym podatnikiem podatku VAT. Można także być podatnikiem VAT zwolnionym przedmiotowo (z uwagi na przedmiot działalności) albo podmiotowo (z uwagi na skalę działalności).
Usługi budowlane na ryczałcie – kiedy będą opłacalne?
Wybór opodatkowania ryczałtem usług budowlanych będzie opłacalny zawsze wtedy, gdy mamy rozsądnie niskie koszty świadczenia naszej usługi. Jeżeli działamy w modelu, w którym materiały do wykonania remontu czy przebudowy są kupowane przez klienta korzystającego z naszej usługi, to jest duża szansa, że ryczałt opłaci się nam dużo bardziej niż przedsiębiorcy, który sam kupuje materiały do wykonania prac i rozlicza się z klientem za całą usługę. To tylko jeden z przykładów – sytuacji, w których ryczałt może opłacać się bardziej niż inne formy opodatkowania jest wiele. Poza tym wybór ryczałtu może też być podyktowany czynnikami niezwiązanymi bezpośrednio z naszą działalnością gospodarczą czyli np. z tym, czy pozostajemy w związku małżeńskim oraz czy mamy dzieci.
W skrócie można napisać, że ryczałt w przypadku usług budowlanych opłaca się bardziej niezależnym fachowcom wykonującym samodzielnie zlecenia niż dużym firmom zatrudniającym wielu podwykonawców i pracowników oraz posiadających rozbudowany park maszynowy. Jeżeli największą wartością, którą dostarczasz klientowi jest Twoja praca (niezależnie czy świadczysz ją na rzecz konsumenta czy innego przedsiębiorcy, dla którego jesteś podwykonawcą) to ryczałt jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem – gdybyś korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych to podatek dochodowy wraz ze składką zdrowotną wynosiłby łącznie 21% a podatek na ryczałcie wynosi 5,5% więc jest prawie czterokrotnie niższy.
Zastanówmy się jeszcze nad jedną kwestią. Jak wysokie koszty musiałbyś mieć, aby 5,5% Twojego przychodu było równe 20% Twojego dochodu. To proste. Jeżeli masz 100 000 PLN przychodu to podatek ryczałtowy wyniesie 5 500 PLN. Jeżeli miałbyś ten sam przychód na działalności opodatkowanej według zasad ogólnych to ile musiałbyś mieć kosztów aby zapłacić 5 500 PLN podatku i składki zdrowotnej? Policzmy: 5 500 to 21% Twojego dochodu czyli 1% Twojego dochodu to 261 zł co oznacza, że aby zapłacić 5 500 złotych podatku musiałbyś osiągnąć dochód na poziomie 26 100 złotych. Dla uproszczenia nie uwzględniam tu kwoty wolnej od podatku. Jeżeli Twój dochód przy przychodzie 100 000 PLN to 26 100 PLN to znaczy, że Twoje koszty stanowią 73 900 PLN czyli wynoszą 73,9% dochodu. Dla uproszczenia, jeżeli Twoje koszty są niższe to najprawdopodobniej opłaca Ci się wybór ryczałtu. Przykładowo – jeżeli Twoje koszty to 50% przychodu to przy przychodzie na poziomie 100 000 złotych i dochodzie na poziomie 50 000 złotych dalej zapłaciłbyś 5 500 PLN podatku co oznacza, że Twój dochód byłby opodatkowany realną stawką podatku na poziomie 11%. Uwzględniając składkę zdrowotną, obciążenia podatkowe wyszłyby mniej więcej na zbliżonym poziomie. Ryczałt będzie opłacał się tam, gdzie Twój realny dochód jest większy niż 50% przychodu.
Aby podjąć decyzję o wyborze właściwej formy opodatkowania warto przyjrzeć się dogłębnie sytuacji podatnika gdyż każda sytuacja jest inna a danemu podatnikowi może zależeć na różnych efektach końcowych. Aby sprawdzić, czy wybór ryczałtu jest opłacalny warto policzyć dokładnie, ile podatku zapłacilibyśmy na ryczałcie a ile na zasadach ogólnych lub podatku liniowym. Takie porównanie pozwoli stworzyć podstawę do dalszych analiz i sprawdzenia, czy w naszej indywidualnej sytuacji ryczałt jest dobrym rozwiązaniem.
Jeżeli nie ryczałt, to co – jakie mamy inne dostępne formy opodatkowania?
Jak już wiemy, ryczałt warto wybrać, gvy na ryczałcie zapłacimy niższe podatki (oraz składkę zdrowotną) niż na zasadach ogólnych czy przy wyborze podatku liniowego. Jeżeli po sprawdzeniu opłacalności wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania okazuje się, że nie jest to wybór uzasadniony ekonomicznie to pozostaje nam albo opodatkowanie na zasadach ogólnych czyli tzw. skala podatkowa albo opodatkowanie podatkiem liniowym. Przy obu powyższych rozwiązaniach nie mamy limitu przychodów, jednak przy opodatkowaniu podatkiem liniowym nie mamy również możliwości skorzystania z ulg podatkowych dostępnych dla podatników wybierających opodatkowanie na zasadach ogólnych.
Z artykułu warto zapamiętać, że:
-
usługi budowlane są opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszącą 5,5%
-
wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może opłacać się w przypadku działalności budowlanej, w której rozliczamy się z klientem tylko za wykonaną pracę a klient ponosi koszty zakupu materiałów potrzebnych do wykonania remontu
-
przed wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w działalności budowlanej warto policzyć, czy zmiana formy opodatkowania jest opłacalna
-
wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie ma wpływu na status podatnika w podatku VAT – innymi słowy podatnik rozliczający się na ryczałcie może być czynnym podatkiem podatku VAT