Czy masz na swojej nieruchomości, samochodzie lub… stronie internetowej masz wolną powierzchnię reklamową, którą chciałbyś udostępnić reklamodawcy? Może zastanawiasz się, jak „ugryźć” taki temat od strony prawnej i podatkowej nie podejmując żadnego działania bo obawiasz się potencjalnych konsekwencji podatkowych? Wynajem powierzchni reklamowej może być bardzo dobrym, dodatkowym źródłem dochodu zarówno dla osoby posiadającej możliwość umieszczenia reklamy na budynku czy ogrodzeniu posesji, jak też dla blogera czy właściciela strony internetowej. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię, jak wykorzystać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych do opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu powierzchni reklamowej.

Wynajem powierzchni reklamowej – czy muszę zakładać działalność gospodarczą?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się, czym jest działalność gospodarcza. Z perspektywy prawa działalność gospodarcza to sytuacja, gdy prowadzisz aktywność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły. Jeżeli np. codziennie rano jedziesz na giełdę, kupujesz warzywa a potem jedziesz na targ aby te warzywa sprzedać to prowadzisz działalność gospodarczą. Dlaczego? Bo jest to działalność zorganizowana oraz ma charakter ciągły. Robisz to codziennie, aby prowadzić swoją działalność korzystasz z narzędzi – w naszym przykładzie z busa, którym wozisz towar oraz z wynajętego stoiska na targu. Co innego, gdybyś pojechał na giełdę i kupił przysłowiową skrzynkę pomidorów aby podzielić ją np. na cztery części i przekazać kolegom z pracy w zamian za zwrot zapłaconej przez Ciebie ceny. Tutaj zdarzenie miało charakter jednorazowy a jego celem nie było osiągnięcie zysku. To nie była działalność gospodarcza w rozumieniu prawa. A jak to się ma do najmu powierzchni reklamowej?

W dużym uproszczeniu: jeżeli masz powierzchnię reklamową do udostępnienia np. na budynku, którego jesteś właścicielem lub na ogrodzeniu Twojej posesji to wynajęcie tej powierzchni nie jest działalnością gospodarczą. Nie postawiłeś budynku czy ogrodzenia po to, aby wynajmować powierzchnię reklamową, nie jest to Twój główny cel. Wynajem powierzchni reklamowej to dodatek np. do korzystania z działki, na której mieszkasz. Działalność gospodarcza w zakresie najmu powierzchni reklamowej miałaby miejsce, gdybyś np. wynajmował powierzchnię reklamową od innych właścicieli posesji albo np. posiadał duży portfel lokalizacji reklamowych, które powstały tylko po to aby wynajmować je na cele reklamowe.

Wynajem powierzchni reklamowej – czy opłaca się rejestrować działalność gospodarczą?

Są sytuacje, w których wybór działalności gospodarczej będzie uzasadniony oraz opłacalny a nie tylko narzucony przez przepisy prawa. Może okazać się, że obsługa najmu powierzchni reklamowej (jeżeli masz kilka lub nawet kilkanaście lokalizacji) zajmuje Ci czas i chciałbyś zatrudnić pracownika / zleceniobiorcę aby przejął część Twoich obowiązków. Jeszcze lepszym powodem dla otwarcia działalności gospodarczej będzie sytuacja, gdy Twoi klienci będą chcieli otrzymać od Ciebie faktury VAT za usługę, którą im dostarczasz, czyli udostępnienie powierzchni reklamowej. Pamiętaj, że większość reklamodawców to przedsiębiorcy a większość przedsiębiorców to czynni podatnicy podatku od towarów i usług – czyli faktura VAT jest zawsze mile widziana, bo zwiększa koszty, pozwalając jednocześnie na odliczenie podatku VAT zawartego w cenie zakupionej usługi.

Jak widzisz, działając w większej skali zarejestrowanie działalności gospodarczej jest ekonomicznie uzasadnione. Pamiętaj, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie a przed podjęciem konkretnych działań prawnych warto skonsultować problem ze specjalistą.

Wynajem powierzchni reklamowej – opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Wynajem powierzchni reklamowej, zarówno na budynku, samochodzie jak i stronie internetowej może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% przychodu do 100 000 złotych przychodu rocznie oraz 12,5% powyżej tego limitu. Ryczałt pozwala na korzystne opodatkowanie przychodów z tytułu najmu powierzchni reklamowej i, co ważne, można z niego korzystać nawet bez rejestrowania działalności gospodarczej. To świetna opcja dla osób działających w małej skali, dla których wynajem powierzchni reklamowej jest dodatkową działalnością a rejestracja działalności gospodarczej nie byłaby korzystna z uwagi na wysokie koszty takie jak chociażby składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS).

Z tego wpisu warto zapamiętać, że:

  • wynajem powierzchni reklamowej może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • powierzchnia reklamowa może znajdować się na budynku, billboardzie, słupie ogłoszeniowym czy płocie, ale również na stronie internetowej czy blogu;
  • do przychodów z wynajmu ma zastosowanie stawka ryczałtu wynosząca 8,5% a po przekroczeniu rocznego przychodu na poziomie 100 000 złotych – 12,5%; 

Podobne wpisy