Czy zastanawiałeś się kiedyś, co jest główną korzyścią z wyboru ryczałtu? Pewnie powszechną odpowiedzią na tak postawione pytanie będzie stwierdzenie, że ryczałt pozwala płacić niższe podatki oraz zmienia zasady rozliczenia składki zdrowotnej. Tak, to wszystko prawda. Ale myślę, że jest coś ważniejszego niż niska stawka podatku i składka zdrowotna określana kwotowo. Coś dużo ważniejszego – a mianowicie zmiana myślenia. Wierzę, że wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozawala myśleć inaczej i inaczej podchodzić do biznesu, rozwoju firmy i rozumienia problematyki kosztów w biznesie. Zmiana myślenia wywołana wyborem ryczałtu może zaowocować szybszym rozwojem firmy i dużo szybszym zwiększaniem efektywności biznesowej. Zaciekawiony? Zapraszam do dalszej lektury!
Dlaczego ryczałt pozwala myśleć inaczej?
Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych możesz skupić się na generowaniu wyniku finansowego i dodatnich przepływów pieniężnych z Twojego biznesu a nie na wiecznym zastanawianiu się nad tym, jakie koszty możesz sobie wrzucić do firmy. Już o tym mówiłem, ale powtórzę jeszcze raz – perspektywa wrzucania sobie w koszty ekspresu do kawy czy PlayStation dlatego, że można to zrobić jest przyjemna i dobra do momentu w którym nie zdasz sobie sprawy z faktu że robiąc tak oszczędzasz 19% a tracisz 81%, Pytanie więc, czy satysfakcja z „utarcia nosa” Skarbówce poprzez pomniejszenie podatków i jednoczesne odebranie sobie 80% pieniędzy których jednak nie oszczędzasz ale je wydajesz, jest warta uczestnictwa w całej tej zabawie. Oczywiście, nie wszystkie koszty są złe. Niektóre są bardzo potrzebne, np. wynajem biura czy wynagrodzenia Twoich współpracowników. ALE są to koszty które wnoszą WARTOŚĆ do firmy i które ponosisz nie dlatego aby „odliczyć sobie podatki” tylko dlatego, że są one potrzebne i uzasadnione ekonomicznie. Tak, wiem, PlayStation też jest uzasadnione ekonomicznie…. a przynajmniej można to usłyszeć od niektórych doradców podatkowych, którzy chętnie sprzedadzą Tobie usługę przygotowania wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, który potwierdzi Twoje prawo do odliczenia sobie podatków od PlayStation. Pamiętaj: faktura za przygotowanie tego wniosku też jest kosztem Twojej firmy. Więc analizując problem, czy PlayStation może stanowić koszty w firmie, generujesz kolejne koszty…. I płacisz mniej podatków!
Jak wybór ryczałtu wpływa na rentowność biznesu?
Działalność prowadzona w oparciu o ryczałt ma być rentowna. Biznes ma zarabiać ma zarabiać na właściciela i, co ważniejsze DLA WŁAŚCICIELA, w związku z tym, celem, przynajmniej na początku ma być wygenerowanie przepływów pieniężnych a nie budowanie masy majątkowej firmy. Ryczałt najlepiej sprawdza się tam, gdzie do prowadzenia biznesu nie jest potrzebny duży majątek trwały czyli w różnego rodzaju usługach i w handlu. Jeżeli chcesz rozpocząć biznes który wymaga np. 1 000 000 zł kapitału na start, to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie musi być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie bo nie skorzystasz z efektu tarczy podatkowej jaką daje dobrze zaplanowana i przemyślana amortyzacja. Poza tym, mając istotne zasoby majątkowe, powinieneś je odpowiednio chronić więc w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wybór spółki z o. o. i wdrożenie rozwiązań pozwalających na jej efektywnie niskie opodatkowanie oraz rozdzielenie istotnej substancji majątkowej od ryzyka związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oczywiście, jednym z elementów takiej układanki może być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych służący do opodatkowania np. przychodów z majątku właściciela lub z pracy (usług) które świadczy na rzecz takiej struktury.
Jeżeli prowadzisz biznes opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zarobisz tym więcej im mniej wydasz na koszty. To jest proste – ale czy wiesz, że im więcej zarobisz tym realnie niższy podatek zapłacisz? Wynika to z samej konstrukcji ryczałtu – jak wiesz, ryczałt płacimy od osiągniętego przychodu więc jeżeli np. osiągniemy przychód z tytułu wykonania usług budowlanych na kwotę 10 000 PLN to zapłacimy 550 złotych podatku ryczałtowego niezależnie od tego, jakie mamy koszty. Jeżeli nasze koszty stanowiąc 50% przychodów to realna stawka podatku dochodowego wyniesie w tym przypadku 11%. Dlaczego? Ponieważ płacimy 550 zł podatku a nasz dochód to 5 000 PLN (10 000 PLN przychodu – 5 000 PLN kosztów). Jeżeli mamy jeszcze niższe koszty, to ryczałtowy podatek dochodowy którego wartość znamy już na samym początku (bo jest on określany jako procent przychodu) pozwoli nam ponosić jeszcze niższe realne obciążenia podatkowe.
Prowadząc biznes opodatkowany ryczałtem nie mamy motywacji do generowania kosztów. Mamy wprost przeciwną motywację czyli motywację do racjonalnego wydawania pieniędzy tak, aby płacić sensownie niskie podatki i jak najwięcej zarabiać.
Kontrola kosztów – klucz do opłacalności ryczałtu
Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, najważniejsze jest ogarnięcie przychodów firmy. Jeżeli działalność nie ma przychodów, to niezależnie od wybranej formy opodatkowania i tak nie zapłacimy podatku. Ale to nie powinien być powód do radości. Niepłacenie podatków, w sytuacji gdy nie zarabiamy jest bezsensowne, bo nie mamy środków na działalność i, co do zasady, możemy ponosić stratę jeżeli mamy koszty stałe niezwiązane z osiąganymi przychodami. Drugim i w mojej ocenie najistotniejszym elementem jest skuteczne kontrolowanie kosztów, tak, aby Twoja działalność zyskała na opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Dlatego przy prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych najważniejsze jest nastawienie na przepływ środków i ich gromadzenie u właściciela, czyli u Ciebie. Działalność opodatkowana ryczałtem pomaga w skupieniu się na realnym biznesie i generowaniu wartości dla klientów (a w efekcie również dla Ciebie) a nie na jałowych rozważaniach tego, czy PlayStation może być kosztem uzyskania przychodu czy też nie. Gdybym chciał zareklamować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nawiązując do znanych wszystkim reklam, powiedziałbym, że do ryczałtu pasuje wylansowany przez firmę Apple tekst: „Think Different” czyli MYŚL INACZEJ. To inne myślenie może okazać się niesamowicie skuteczne, gdy przekonasz się o tym, że dzięki ryczałtowi realnie się bogacisz. A dzięki sporom z fiskusem bogacą się doradcy podatkowi a nie przedsiębiorcy.
Z tego wpisu warto zapamiętać, że:
-
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, która premiuje efektywność biznesu gdyż podatek nie jest zależny od osiąganego dochodu tylko od przychodu;
-
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych najbardziej opłaca się przedsiębiorcom, którzy mają jak najniższe koszty i prowadzą biznes opodatkowany rozsądną stawką ryczałtu
-
korzystając z ryczałtu nauczysz się MYŚLEĆ INACZEJ o zarządzaniu firmą
-
korzystając z ryczałtu stracisz motywację do generowania nieuzasadnionych biznesowo kosztów
-
korzystając z ryczałtu zapłacisz tym mniejszy podatek (procentowo) im większy dochód wygeneruje Twoja działalność