retencja kapitału - wszystko co warto o niej wiedzieć

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to bardzo ciekawa, jednak mało znana forma opodatkowania. Dzięki ryczałtowi od przychodów ewidencjonowanych możemy płacić kwotową składkę zdrowotną oraz podatek dochodowy zależny od wysokości naszych przychodów a nie dochodów. To ostatnie stwierdzenie pozwala na wyciągnięcie bardzo interesującego wniosku – skoro przedmiotem opodatkowania w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych jest przychód a nie dochód to koszty związane z naszą działalnością nie mają znaczenia. W jednym z poprzednich wpisów omawiałem wpływ ryczałtu na potrzebę kreowania kosztów – dzisiaj chciałbym pójść krok dalej i przedstawić koncepcję, która jest następstwem braku potrzeby kreowania kosztów w przypadku opodatkowania ryczałtem. Retencja kapitału – bo właśnie o niej mowa – to logiczna konsekwencja braku potrzeby kreowania kosztów. Chciałbyś dowiedzieć się, na czym polega retencja kapitału i jak wykorzystać ją w swoim biznesie? Zapraszam do lektury!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

Jak pewnie zauważyłeś, bardzo dużo piszę o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – musisz wiedzieć, że ryczałt to bardzo ciekawy temat i opcja na rozsądne podatki, nawet w czasach tzw. Nowego Ładu. W poprzednich wpisach omawiałem różne korzyści, jakie możesz osiągnąć wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania dla Twojego biznesu. Mówiłem o braku potrzeby kreowania kosztów oraz o szansach, jakie tworzy łatwe obliczenie podatku i jego przewidywalna wysokość – z wszystkich opisanych zagadnień wynika jeden, bardzo prosty wniosek. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, która w wielu sytuacjach może uprościć życie przedsiębiorcy oraz pozwolić na efektywniejsze planowanie biznesu i mądrzejsze wykorzystanie zasobów. Ryczałt sprawdzi się wszędzie tam, gdzie firma może generować duże marże a koszty nie odgrywają decydującej roli. Z doświadczenia mogę napisać, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako forma opodatkowania sprawdzi się głównie w usługach, w handlu i w pośrednictwie, czyli w relatywnie małych i relatywnie prostych biznesach. Ale to rozwiązanie, właśnie przez swoją prostotę ma olbrzymi potencjał i daje ogromne możliwości małym przedsiębiorcom.

Jak już pewnie wiesz, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma wiele zalet, ale w tym krótkim wpisiechciałbym omówić jedną z mniej oczywistych cech ryczałtu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że prowadząc działalność na ryczałcie nie mamy ciśnienia na to by generować koszty podatkowe, bo nie mają one wpływu na wysokość podatku do zapłaty, oraz to, że łatwiej jest nam ocenić i skalkulować nasz biznes od strony finansowej to z tych dwóch cech ryczałtu wyłania się trzecia, najistotniejsza. W sytuacji gdy łatwiej nam zarządzać finansami w firmie, łatwiej zrozumieć co się dzieje z firmowymi pieniędzmi oraz nie generujemy kosztów podatkowych w celu obniżenia sobie podatku, jest duża szansa na to, że na naszym firmowym koncie bankowym zaczną gromadzić się nadwyżki kasy.

Retencja kapitału – co to właściwie jest?

Ten magiczny – wydawałoby się – proces nazywam, na własne potrzeby, retencją kapitału. Pozwól, że przedstawię tę koncepcję na bardzo prostym przykładzie. Twoje konto bankowe (lub konto Twojej firmy, jeżeli takie posiadasz) zachowuje się wtedy jak zbiornik retencyjny pozwalający na akumulowanie nadwyżek pieniężnych i wykorzystanie ich wtedy, kiedy będą potrzebne. Działa na podobnej zasadzie jak zbiorniki retencyjne, które miały powstać w celu zapobiegania powodziom – jak jest powódź to zbiornik zatrzymuje wodę a jak wody brak, to można ją z takiego zbiornika bezpiecznie wypuścić. Tak samo działa to w firmie. Dobre wykonywanie usług i nie generowanie zbędnych kosztów może łatwo doprowadzić Cię do momentu, w którym przez twoje konto przejdzie powódź pieniędzy i zostaniesz nimi zwyczajnie zalany. W tradycyjnym biznesie pewnie doszedłbyś do wniosku, że na powódź przychodów należy odpowiedzieć powodzią kosztów, równoważącą Twoje podatki – ale na ryczałcie to nie zadziała.

Pamiętaj, że gdybyś działał w tradycyjnym paradygmacie prowadzenia firmy w Polsce, czyli wydawał to, co zarobisz, cała kasa ze strumienia wartości wchodzącego do firmy rozeszłaby się na koszty które są kosztami po to, żeby można było coś „wrzucić w koszty”. Jeżeli nie chcesz działać w modelu, w którym wydajesz to co zarabiasz i w związku z tym nie masz nadwyżek finansowych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych połączony z dobrze policzonym biznesem może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Retencja kapitału to coś, co do pewnego momentu było naturalne, jednak przestało takie być z chwilą wprowadzenia podatków dochodowych. Wielu przedsiębiorcom zwyczajnie nie opłaca się oszczędzać, gdyż myślą, że jest to zbyt drogie podatkowo. W rzeczywistości jeżeli chcesz oszczędzić 19% podatku dochodowego, musisz wydać 100% ceny produktu od którego odliczysz podatek a w efekcie… tracisz 81%. Jeżeli Twoją formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych po prostu nie ma racji bytu. Zarobione pieniądze, które zostaną w Twojej firmie możesz przeznaczyć na rozwój firmy, rozwój siebie albo oszczędności. Możesz też je wydać w przyjemny sposób, np. jadąc na wakacje – odpoczynek to również inwestycja w Twój rozwój i regenerację sił potrzebnych do pracy.

Retencja kapitału – jak mogę na tym skorzystać?

Proces retencji kapitału pozwoli Tobie wyjść z błędnego koła finansowego polegającego na ciągłej pracy po to, aby wydać pieniądze i znowu wrócić do pracy, żeby zarobić kolejne pieniądze po to, żeby je wydać bo przecież musisz generować koszty. Retencja kapitału to droga do podniesienia Twojego dobrobytu i bezpieczeństwa. Jeżeli masz zasoby finansowe na kilka miesięcy do przodu, możesz spokojnie myśleć o swoim biznesie i nie przejmować się wahaniami rynku czy chwilową złą koniunkturą. Możesz też być niezależny od władzy, gdyż w razie kłopotów nie będziesz polegał na tarczach antykryzysowych tylko na własnych rezerwach a w związku z tym będziesz mógł działać zgodnie z tym co Ty chcesz osiągnąć a nie z tym, czego wymaga od Ciebie rząd.

Dodatkowym „bonusem” jaki otrzymujemy w związku z retencją kapitłau jest spokój psychiczny. Życie bez ciągłego strachu przed utratą płynności finansowej to wartość, której nie da się wycenić. Wartości spokoju nie wycenimy, ale możemy zobaczyć co stanie się, gdy odpadanie jeden z kluczowych problemów – czyli problem płynności finansowej i ryzyko jej nagłej utraty – Twój biznes może rozwijać się zdecydowanie lepiej i szybciej.

Z moich prawniczych doświadczeń zawodowych wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wybierają albo przedsiębiorcy prowadzący bardzo rentowny biznes (sklep internetowy, firmę budowlano-wykończeniową) albo osoby działające w bardzo dużej skali na wysokich pozycjach w biznesie (członkowie zarządów spółek, rentierzy, managerowie uciekający przed nadmiernym opodatkowaniem dochodów). Wybór ryczałtu jest w tych przypadkach podyktowany czystą matematyką – przy obecnych poziomach skali podatkowej oraz dodatkowym progu podatkowym dla osób zarabiających powyżej 1 000 000 złotych rocznie czyli tzw. daninie solidarnościowej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wydaje się bardzo korzystną furtką pozwalającą na wyjście z podatkowego Matrixa stworzonego przez naszego „racjonalnego” ustawodawcę a przy okazji, przy zachowaniu samodyscypliny, pozwala na zbudowanie poduszki finansowej, która ustabilizuje Twój biznes na przyszłość.

Z tego artykułu powinieneś zapamiętać, że:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozwala wyjść z „błędnego koła” kreowania kosztów

  • nie robiąc dodatkowych (wykreowanych) kosztów zaczniesz generować nadwyżki finansowe

  • nadwyżki wygenerowane w firmie w związku z brakiem wykreowanych kosztów możesz odłożyć budując poduszkę finansową

  • retencja kapitału to proces, który pozwala Tobie oraz Twojej Firmie na przetrwanie trudnych okresów w firmie bez zaciągania kredytów

  • retencja kapitału daje SPOKÓJ PSYCHICZNY gdyż masz rezerwy finansowe pozwalające na przetrwanie trudnego okresu

  • retencja kapitału daje łatwość rozwoju firmy gdyż budujesz firmę na własnych zasobach nie korzystając z finansowania zewnętrznego

  • retencja kapitału pozwala Tobie na uzyskanie w przyszłości wolności finansowej

Podobne wpisy