korzyści z wyboru ryczałtu - szybkie i proste obliczenie Twojego biznesu

Czy zmiana formy opodatkowania może mieć wpływ na uproszczenie Twojego biznesu? Głęboko wierzę, że tak! Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to najprostsza obecnie dostępna forma opodatkowania, gdyż podatek ryczałtowy stanowi procent osiągniętego przez nas przychodu. Prościej się nie da. Prostota formy opodatkowania oferowana przez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może realnie usprawnić funkcjonowanie Twojej firmy i wpłynąć na łatwiejsze zarządzanie Twoim biznesem. W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się moimi refleksjami nad tym, jak wdrożenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ułatwia obliczenia w Twoim biznesu i dlaczego jest to bardzo istotne, gdy prowadzisz swoją firmę. Mam nadzieję, że mam już Twoją uwagę! Jeżeli tak, to zapraszam do dalszej lektury!

Matematyka w firmie – jak to wygląda w praktyce?

O tym, że matematyka jest Królową Nauk wiemy bardzo dobrze ze szkoły. Dobra znajomość z Królową Nauk przydaje się nie tylko na etapie oficjalnej państwowej edukacji w szkole. Z perspektywy szkolnej ławki, matematyka, zwłaszcza ta, której zastosowania nie widzimy w realnym życiu, może wydawać się nudna i zbędna. W tym wpisie nie zamierzam wychwalać matematyki bo sam miałem z nią problemy w liceum i szczerze jej nie lubiłem. Muszę jednak szczerze i uczciwie przyznać, że matematyka przydaje mi się bardzo w pracy – ale jest to matematyka z poziomu szkoły podstawowej – mnożenie, dzielenie, dodawania i odejmowanie… i procenty. Te podstawowe operacje matematyczne są niezastąpione, gdy trzeba szybko zrobić wycenę zlecenia które potencjalnie możemy przyjąć do wykonania. Podstawowe równanie prawnika brzmi: godziny razy stawka za godzinę – jest to dość proste i dość przyjemny w zastosowaniu wzór, w którym każdy – nawet prawnik – z czasem się odnajdzie. Ten prosty wzór matematyczny należy jeszcze wzbogacić o pomnożenie kwoty bazowej która wyjdzie nam ze wzoru godziny x stawka przez 23%. Te 23% to oczywiście podatek VAT a operację „dodania VAT” wykonuje się gdy odbiorcą jest przedsiębiorca niemogący odliczyć sobie podatku od towarów i usług albo osoba fizyczna – jeżeli mamy do czynienia z VATowcem, to i tak w ofercie podaje się kwotę netto. VAT jest, ale jakoby go nie było, bo przecież nabywca go sobie odliczy a ja jako wykonawca muszę go odprowadzić do US. VAT jest po prostu neutralny.

Te wszystkie obliczenia wykonuje każdy przedsiębiorca. Nie każdy rozlicza się w systemie godzinowym, ale każdy musi wiedzieć czy dana praca się opłaca. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i nie myślisz o finansach swojej firmy, to, albo masz szczęście i prowadzisz ultra rentowny biznes niewymagający żadnych analiz finansowych albo musisz zastanowić się poważnie nad tym, czy działasz we właściwy sposób. Mając firmę musisz wiedzieć, czy biznes opłaca Ci się na poziomie operacyjnym. Pamiętaj, że żebyś mógł dobrze funkcjonować biznes musi opłacać się operacyjnie czyli musisz generować dodanie przepływy pieniężne…. Nie jest to to samo co generowanie zysków do opodatkowania, więc jeśli jesteś fanem strategii co zarobisz to prze…przehulaj, to może okazać się, że nigdy nie zapłacisz podatków bo całą wypracowaną nadwyżkę zasypiesz kosztami uzyskania przychodów takimi jak leasing nowego BMW X7 czy zakup PlayStation. O tym, że zakup PlayStation (i BMW też) na fakturę to średni pomysł pisałem już wcześniej omawiając kwestię kreowania kosztów i bezsensu takiego działania gdy rozliczasz się ryczałtem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jak zmienia i upraszcza firmową matematykę?

No dobra. A teraz możemy już chyba przejść do rzeczy. Cały wstęp o matematyce był po to, aby pokazać i podkreślić jedną najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czyli prostotę obliczenia wysokości podatku, który masz zapłacić. Dalej będzie o tym, jak z tej prostoty skorzystać w biznesie.

Zaletą ryczałtu jest niewątpliwie prostota matematyczna obliczenia podatku, który przyjdzie nam zapłacić. Wykorzystanie prostych rozwiązań zdecydowanie ułatwia nam pracę co jest wartością samą w sobie. Niżej opisuję jak wykorzystać prostotę obliczeń związanych z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w codziennej działalności gospodarczej.

Obliczenie wysokości podatku gdy rozliczamy się na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych jest bajecznie proste! Każdy, kto ogarnia podstawy matematyki może obliczyć wysokość ryczałtu w pamięci albo na kartce. Albo na kalkulatorze. Albo w arkuszu kalkulacyjnym, który dołączam do tej książki. Aby obliczyć, ile zapłacisz podatku wystarczy pomnożyć stawkę ryczałtu przez wysokość przychodu. To tak w uproszczeniu, bo oczywiście przychód możesz i powinieneś) pomniejszyć o składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale nie o tym rozmawiamy. Łatwe obliczenie podatku nie jest po to, abyś sam go odprowadzał – tym zajmie się Twoje biuro rachunkowe. Prostota obliczenia podatku jest po to, abyś ogólnie wiedział, jaka część środków zostanie Tobie a jaką część musisz oddać Państwu. W przypadku ryczałtu jest to prosta matematyka i w wielu przypadkach nie potrzebujesz do tego nawet kartki i długopisu. Przykładowo:

Ryczałt dla usług budowlanych wynosi 5,5% czyli….

  • Z każdych 100 złotych przychodu płacisz 5,5 zł podatku

  • z każdych 1 000 złotych przychodu płacisz 55 złotych podatku

  • z każdych 10 000 złotych przychodu płacisz 550 złotych podatku

  • z każdego 1 000 000 złotych przychodu płacisz 55 000 złotych podatku

A po co Tobie ta wiedza? Żebyś mógł łatwo oszacować, ile podatku zapłacisz z tytułu wykonania danego zlecenia a ile kasy zostanie dla Ciebie. Taka prostota ułatwia i przyspiesza pracę. Zakładając, że wyceniasz remont łazienki u Pani Kasi i wiesz, że Twoja robocizna to 10 000 złotych a podatek to 550 złotych to będziesz również wiedział, czy potencjalne zlecenie w ogóle opłaca się brać i nie zdziwi Cię na koniec wysokość podatku.

Powyżej pokazałem to na bardzo prostym przykładzie, ale taka (dość prosta) matematyka sprawdzi się tak samo przy wycenie usług kosmetyczki, programisty, budowlańca i kierowcy…. i prawnika, ale ryczałt na usługi prawne świadczone przez adwokatów i radców prawnych wynosi co do zasady 17%, więc prawnicy i tak najczęściej z niego nie korzystają (chociaż mogliby to robić, przynajmniej w pewnych okolicznościach).

I jeszcze jedna uwaga na koniec. Wszystko to co opisałem powyżej nie działa tylko w małej skali – działa również w dużej skali kiedy np. negocjujemy poważny kontrakt, w ramach którego działamy jako pośrednik (i też możemy otrzymać naszą prowizję w ramach ryczałtu). W takim przypadku podatek ryczałtowy stanowi zdefiniowany już na początku „koszt” który obciąża naszą prowizję. Zmiana wartości kontraktu, który negocjujemy ma wpływ na naszą prowizję i na podatek ryczałtowy, który zapłacimy. Warto widzieć, że pośrednictwo handlowe to jedna z aktywności gospodarczych korzystających z preferencyjnego opodatkowania ryczałtem, oczywiście pod pewnymi warunkami.

Z tego wpisu warto zapamiętać, że:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest prosty do policzenia (nawet w pamięci)

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych upraszcza kalkulację Twojego biznesu

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może uprościć proces wyceny i ofertowania

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozwala na szybsze oszacowanie, czy dane zlecenie / zadanie jest dla Ciebie opłacalne

Podobne wpisy