jak ryczałt przyspieszy wzrost Twojego biznesu

Czyli o dobrych zmianach w Twojej firmie…. I o tym, że ryczałt zachęca do tego by MIERZYĆ WYSOKO

W dzisiejszym wpisie chciałbym wyjaśnić jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może przyspieszyć wzrost Twojego biznesu. Jako przedsiębiorca wiem, że rozwój firmy to bardzo istotna sprawa. Jeżeli nasz biznes się nie rozwija, a biznesy prowadzone przez konkurencję rosną, to tak naprawdę cofamy się oddając część rynku naszym rywalom. Czy wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może stanowić impuls do wzrostu Twojego biznesu? Moim zdaniem tak! A czytając dalej, przekonasz się dlaczego tak myślę.

Własny biznes – po co właściwie go prowadzisz?

Zakładając firmę musisz odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: w jakim celu to robisz. Wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą nie robi tego dlatego, że czują się przedsiębiorcami i chcą realizować się w biznesie. Wiele osób zwyczajnie jest wypchniętych z rynku pracy na samozatrudnienie z przyczyn organizacyjnych czy podatkowych. Idealnym przykładem są tutaj adwokaci, którzy, aby mogli wykonywać zawód muszą być jednoosobowymi przedsiębiorcami albo wspólnikami spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komplementariuszem w spółce komandytowo – akcyjnej. Oczywiście na syndrom przymusowej przedsiębiorczości cierpią nie tylko adwokaci czy prawnicy w ogóle – sytuacja ta dotyczy też wielu innych stanowisk i zawodów. I, żeby było jasne – nie uważam, że jest to coś złego. Praca w Polsce jest opodatkowana bardziej niż wódka, więc naturalne jest to, że ludzie szukają bardziej efektywnych sposobów opodatkowania swojej aktywności zawodowej niż tradycyjna umowa o pracę.

Jeżeli rozpoczynasz własny biznes nie (tylko) z przyczyn podatkowych a wystawiana przez Ciebie faktura nie jest substytutem umowy o pracę, to pewnie jednym z elementów biznesu jaki jest dla Ciebie ważny jest jego skalowanie i wzrost. Rozpoczynając działalność gospodarczą chcemy ją rozwijać i zwiększać zarówno przychody które osiągamy, jak też dochody które zostają nam w ręku po opłaceniu kosztów. W wielu podręcznikach do zarządzania można spotkać się z tezą, że celem firmy jest przetrwanie na rynku – i jest to pewnie prawda, ale nie zapominajmy o tym, że podręczniki do zarządzania pisane są najczęściej albo przez (o zgrozo) wykładowców akademickich, którzy nigdy nie prowadzili działalności gospodarczej albo przez managerów dużych, międzynarodowych korporacji. W tym miejscu musimy jasno zaakcentować jedną rzecz – to, co jest dobre w zarządzaniu dużą korporacją, nie musić być dobre i odpowiednie dla małej, jednoosobowej firmy, która dopiero startuje aby podbić świat. Myślę, że w przypadku małego biznesu z dużymi ambicjami najważniejszy jest wzrost i rozwój mierzony wynikiem finansowym (niekoniecznie zyskiem netto, dużo fajniejszy jest dodatni cash flow z projektu) dlatego od razu wyjaśniam moją tezę. Ryczałt, przynajmniej do pewnego poziomu wyznaczanego przez górny limit przychodów generowanych przez podatnika (2 000 000 euro przychodów rocznie) pozwala na szybszy i łatwiejszy rozwój Twojej firmy.

Jak wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wspiera skalowanie i wzrost Twojego biznesu?

Przechodząc do meritum czyli tego, co nas najbardziej interesuje. Jeżeli rozpoczynasz (albo już prowadzisz) swój biznes w skali mikro i zależy Tobie na wzroście przychodów oraz łatwym skalowaniu biznesu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Korzystając z ryczałtu masz do dyspozycji cały wachlarz korzyści (opisanych między innymi na tej stronie), które mogą przełożyć się na uwolnienie Twojego potencjału biznesowego, uproszczenie Twojej pracy, zmniejszenie Twoich obowiązków, lepsze planowanie biznesu a w efekcie wpłynąć pozytywnie na tempo rozwoju Twojej mikro firmy.

Wybór ryczałtu może wpłynąć na to, że:

będziesz więcej zarabiał

będziesz miał większą motywację do pracy

przestaniesz generować koszty dla generowania kosztów

będziesz miał większą retencję kapitału

spłacisz długi i nie zaciągniesz nowych

lepiej wycenisz swoją pracę / produkty / usługi

łatwiej policzysz finanse Twojego biznesu

poświęcisz mniej czasu na papierologię księgowo – podatkową

nie wykażesz w zeznaniu podatkowym ile zarobiłeś (bo pokazujesz przychód a nie dochód)

nie zapłacisz daniny solidarnościowej

zapłacisz mniejszą bo określaną kwotowo składkę zdrowotną

zapłacisz mniejsze podatki

Jak to możliwe? Ryczałt wymusza podejście, w którym redukujesz koszty i optymalizujesz biznes pod kątem jak największej efektywności. Generowane przez Ciebie koszty nie mają już wpływu na opodatkowanie Twojego biznesu bo płacisz podatek obliczany od przychodu a nie dochodu. Logiczną konsekwencją takiej sytuacji jest zwiększenie czystego cash flow (czyli gotówki) z projektu gdyż zwyczajnie nie opłaca Ci się kreować kosztów. Mniej kosztów i więcej gotówki to lepsza płynność co pozwala na zbudowanie poduszki finansowej czyli na retencję kapitału lub na pozbycie się długów jeżeli je miałeś. Oczywiście ryczałt to również realnie niższe podatki oraz brak daniny solidarnościowej i kwotowa składka zdrowotna.

Jeszcze jedna uwaga natury praktycznej – gdy podatek jest częścią ceny (bo jest obliczany od przychodu a nie od odchodu) mamy większą motywację do walki o wyższe marże czyli do zwiększania cen i negocjowania lepszych warunków współpracy. Zmiana formy opodatkowania może więc doprowadzić do tego, że na swoim biznesie wykręcisz wyższe marże bo podniesiesz ceny uwzględniając w nich nowy model opodatkowania.

Dzięki tym wszystkim korzyściom Twój biznes rozliczany w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może rosnąć szybciej. A szybszy wzrost Twojego biznesu to nie tylko powód do Twojej osobistej dumy i satysfakcji z Tego co robisz ale także, a nawet przede wszystkim, powód do radości całego społeczeństwa. Więcej firm to więcej miejsc pracy, większa konkurencja o pracownika to lepsze zarobki. Większa rywalizacja o klienta to z założenia wyższa jakość usług i większa presja na rynku aby trzymać rozsądne ceny połączone z wysoką jakością. Każdy biznes, nawet mały i prowadzony lokalnie to wielki powód do zadowolenia i impuls dla lokalnej gospodarki.

Do jakiej wielkości biznesu mogę rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Musisz wiedzieć, że ryczałt jest zarezerwowany dla mniejszych podatników. Istnieje ograniczenie kwotowe przychodów, jakie możesz osiągnąć na ryczałcie. Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli limitu przychodów wynoszącego równowartość w złotych kwoty 2 000 000 EURO.

A co jak już urośniesz do rozmiarów wykluczających Cię z ryczałtu? Wtedy doświadczysz korzyści z retencji kapitału. Jeżeli przekłujesz gromadzony na ryczałcie kapitał w majątek firmy, to „wracając” z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podatek dochodowy według skali podatkowej lub na podatek liniowy będziesz mógł skorzystać z amortyzacji czyli de facto płacić mniejsze podatki.

Czemu ryczałt pozwala MIERZYĆ WYSOKO?

To proste. Gdy znikają ograniczenia podatkowe jakie znamy z tradycyjnego podatku dochodowego, możesz łatwiej rozwijać firmę. Masz na to więcej czasu po podatek dochodowy to po prostu określony procent wygenerowanych przez Ciebie przychodów. Z doświadczenia wiem, że przedsiębiorca, który ma czas, lokuje swoje zasoby czasu wolnego w mądre i korzystne projekty. Dlatego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ułatwia mierzenie w ambitne cele biznesowe. Nie mając ograniczenia w postaci potrzeby ciągłej walki o koszty, działasz tak, aby jak najszybciej rosnąć. W końcu o to w biznesie chodzi. I jeszcze jedna uwaga, o której było już wcześniej. Mając podatek ustalany od przychodu korzystasz na zmniejszaniu Twoich kosztów i racjonalnym działaniu w biznesie Dzięki temu możesz osiągnąć więcej i lepiej zarządzać swoją firmą.

Z tego wpisu warto zapamiętać, że:

  • Dzięki ryczałtowi, Twój biznes może rozwijać się szybciej

  • Dzięki ryczałtowi wyeliminujesz zbędne koszty

  • Dzięki ryczałtowi poprawisz cash flow z Twojego biznesu

  • Dzięki ryczałtowi wygospodarujesz więcej gotówki potrzebnej na rozwój biznesu lub spłatę zobowiązań

  • Dzięki ryczałtowi możesz zbudować poduszkę finansową

  • Dzięki ryczałtowi możesz łatwiej określać ceny swoich porduktów i zyskać na ich podwyższeniu

  • Dzięki ryczałtowi możesz zapłacić niższe podatki

  • Dzięki ryczałtowi zapłacisz kwotową składkę zdrowotną

  • Dzięki ryczałtowi nie zapłacisz daniny solidarnościowej

Podobne wpisy