Table of Contents
W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić pięć, wziętych prosto z mojej praktyki zawodowej, sytuacji, w których wybór spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może realnie usprawnić działalność przedsiębiorstwa jak również przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Dzięki temu, że współtworzę Kancelarię TOWAREK & ŚNIOCH Radcowie Prawni, w której pomagamy przedsiębiorcom kreatywnie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z prowadzoną przez nich działalnością, mam możliwość poznawać problemy przedsiębiorców z pierwszej ręki. Poniżej prezentuję kilka sytuacji, w których spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być świetnym wyborem.
Rozwój biznesu – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może w tym bardzo pomóc
Zacznijmy od początku, tzn. od chwili, w której rozpocząłeś prowadzenie biznesu. Pewnie pierwszą formą jaką wybrałeś była jednoosobowa działalność gospodarcza. To dobry wybór. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest maksymalnie odformalizowane i uproszczone. Zależnie od wybranej formy opodatkowania, możesz rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (gdzie prowadzisz ewidencję ryczałtu) lub z wykorzystaniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów jeżeli rozliczasz się z fiskusem na zasadach ogólnych lub w oparciu o podatek liniowy. Wszystko jest proste i przejrzyste. I tak ma to wyglądać na początku, bo faza budowania biznesu to nie czas (w większości przypadków) na konsultacje z prawnikami i księgowymi.
Twój biznes (jeżeli jest dobrze zarządzany) może szybko „wyrosnąć” z pierwotnej formy czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. Może zdarzyć się tak, że będziesz potrzebował dokapitalizować biznes lub oddzielić siebie, jako właściciela, od ryzyk związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Twój biznes może urosnąć do rozmiarów, w których prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie niezbędne – z uwagi na współpracę z wieloma kontrahentami lub obrót dużymi kwotami – w każda taka sytuacja generuje ryzyko dla właściciela, a jak wiadomo, spółka z o. o. jest skutecznym sposobem ograniczania takiego ryzyka biznesowego.
Profesjonalizacja biznesu – z wykorzystaniem spółki z o. o. to dużo łatwiejsze
Kolejną przyczyną dla wyboru spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako formy prowadzonej działalności gospodarczej może być chęć profesjonalizacji biznesu. Może być tak, że jesteś świetnym fachowcem od swojej branży, np. znasz się na robieniu stron internetowych, reklamy, księgowości lub jesteś ekspertem od podłóg drewnianych. Jeżeli jesteś ekspertem to nie musisz być najlepszym managerem. Możesz, ale z doświadczenia wiem, że często umiejętności ekspertów i managerów się nie pokrywają. Wiem też, że wielu fachowców nie chce być managerami. I jest jeszcze jedna kwestia. Czasem warto zaprosić do firmy zewnętrznego eksperta od sprzedaży, finansów, marketingu czy prawa… doświadczony manager od marketingu czy finansów ma wiedzę ekspercką, chociaż dalej pozostaje świetnie wyszkolonym managerem. Pewnie teraz zastnawiasz się, jaki to ma związek ze spółką z o. o.? Prawda?
Już wyjaśniam. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma niejako „zaszyty w sobie” mechanizm pozwalający na powołanie profesjonalnych managerów zarządzających biznesem. Tym mechanizmem jest zarząd spółki z o. o.. W modelowej (kodeksowej) sytuacji role właścicieli spółki (udziałowców) oraz role zarządzających spółką (członków zarządu lub mówiąc z angielskiego – managementu spółki) powinny być rozdzielone. W teorii powinno to wyglądać tak, że udziałowcy wykładają kasę na utworzenie rozwój spółki i otrzymują za to udziały a zarząd (management) zarządza spółką prezentując udziałowcom osiągnięte wyniki i wypłacając na ich rzecz dywidendy – oczywiście dywidendy wypłaca spółka, ale jeżeli zarząd nie wypracuje odpowiednich wyników to nie ma ich zwyczajnie z czego wypłacić. Doskonale wiemy, że w praktyce to tak nie działa i w większości firm zarząd spółki opiera się na jej udziałowcach. Czy to źle? Nie. Ale wyobraź sobie firmę, w której nie musisz podejmować decyzji bo masz od tego zatrudnionego managera, który dopilnuje prowadzenia biznesu. Przy spółce z o. o. możesz to w łatwy sposób osiągnąć, wszystko zależy od tego, czy się odważysz.
Wzrost biznesu – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może go przyspieszyć
Jeżeli prowadzisz już działalność i odniosłeś pierwsze sukcesy biznesowe, to pewnie szukasz możliwości wzrostu i rozwoju swojego biznesu. Możliwe, że Twój biznes rozwinął się niejako niezależnie od Twoich planów. Czasem zaczynamy działać i po jakimś (najcześciej dłuższym) czasie zdajemy sobie sprawę, że z jednoosobowej firmy powstało zatrudniające kilkanaście osób przedsiębiorstwo. Powyżej pisałem o tym, że spółka z o. o. może być odpowiednią formą prawną dla prowadzonego przez Ciebie biznesu, gdy biznes urośnie i rozwinie się. Dzięki spółce z o. o. możesz również przekazać zarządzanie Twoją firmą profesjonalnemu managerowi lub zaprosić taką osobę do współtworzenia zarządu firmy razem z Tobą. W tym miejscu artykułu chciałbym poświęcić trochę uwagi kwestii wzrostu biznesu i przyjrzeć się temu aspektowi prowadzenia firmy od strony finansowej i prawnej. Bardzo często jest tak, że aby rozwinąć biznes potrzebujemy finansowania zewnętrznego. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możemy finansować spółkę na kilka, niezależnych od siebie sposobów. Jeżeli chcemy rozwijać biznes w oparciu o kapitał zewnętrzny to możemy skorzystać z opcji finansowania dłużnego oferowanego przez instytucje finansowe lub opartego o emisję dłużnych papierów wartościowych (obligacje, weksle).
Inną możliwością finansowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podwyższenie kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów spółki obejmowanych przez nowego wspólnika (inwestora) który wejdzie do spółki w celu zapewnienia dopływu nowego finansowania. Takim inwestorem może być dowolna osoba fizyczna (np. inny przedsiębiorca zainteresowany wsparciem rozwoju Twojego projektu) lub inwestor profesjonalny czyli np. fundusz typu VC / PE (venture capital / private equity) chcący zainwestować w Twój projekt.
I jeszcze jedno. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek prowadzić pełną rachunkowość, czyli tzw. księgi handlowe. Jeżeli szukasz (albo dopiero chcesz rozpocząć poszukiwania) inwestora lub podmiotu, który będzie finansował Twoją aktywność biznesową w oparciu o finansowanie dłużne, rachunkowość prowadzona w formie ksiąg handlowych może w tym pomóc. Pełna księgowość to więcej danych finansowych i pełniejszy obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu będziesz miał dane, które możesz potem analizować, możesz też pokazać te dane inwestorowi czy instytucji finansowej – to pomoże uzyskać finansowanie dla Twojego biznesu.
Podsumowując: jeżeli myślisz o wzroście biznesu w oparciu o kapitał zewnętrzny, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo dobre rozwiązanie.
Sukcesja w firmie – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ułatwi ten proces
Argumentem za prowadzeniem biznesu w formie spółki z o. o. jest niezaprzeczalnie kwestia sukcesji w firmie. Jeżeli planujesz sukcesję czyli przekazanie biznesu następnemu pokoleniu, to spółka z o. o. bardzo uprości ten proces. Zamiast przekazywać następcom prawnym przedsiębiorstwo, możesz przekazać udziały. Przekazywanie udziałów ma jeszcze jedną, ogromną zaletę. Możesz przekazać swoim następcom tylko część udziałów w spółce, zapewniając sobie możliwość pobierania dochodów ze spółki oraz uczestniczenia w decyzjach istotnych dla rozwoju biznesu.
Dziedziczenie biznesu – w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to prostsze
Chyba każdy, kto zajmuje się w jakimś stopniu prawem cywilnym, zdaje sobie sprawę, że proces dziedziczenia nie jest łatwy. A proces dziedziczenia przedsiębiorstwa jest skomplikowany dużo bardziej, niż proces dziedziczenia innych składników majątku.
Oczywiście. Możesz ustanowić zarząd sukcesyjny w przypadku swojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Możesz, ale to nie rozwiązuje problemu na poziomie prawa cywilnego. Zarząd sukcesyjny to przedłużenie Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej zapewniające możliwość kontynuowania biznesu przez określony czas. Ale to nie to samo co ciągłość prowadzenia biznesu, jaką daje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kiedyś przyjdzie dzień, w którym Twoi spadkobiercy będą musieli podjąć decyzję co dalej z firmą i kto będzie ją dalej prowadził lub komu zostanie sprzedana. Przekształcenie Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o. o. mogłoby bardzo usprawnić proces dziedziczenia biznesu – bo przedmiotem dziedziczenia nie byłby biznes jako taki ale udziały w spółce, która ten biznes prowadzi.
Z tego wpisu warto zapamiętać, że:
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może realnie usprawnić działanie Twojego biznesu;
prowadząc biznes w formie spółki z o. o. możesz zatrudnić profesjonalny zarząd oddając mu część lub nawet całość kontroli nad spółką, co doprowadzi do profesjonalizacji zarządzania biznesem;
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na szyszy wzrost Twojego biznesu dzięki możliwości zaproszenia inwestorów finansowych do udziału w rozwoju Twojego projektu realizowanego w ramach spółki;
jeżeli planujesz sukcesję w firmie to dużo łatwiej przeprowadzić ten proces dysponując udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością niż gdy planujesz przekazanie następcom prawnym przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej;
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością upraszcza proces dziedziczenia gdyż przedmiotem dziedziczenia nie jest przedsiębiorstwo tylko udziały w spółce