Czy spółka z o. o. to dobre rozwiązanie dla każdego biznesu? Nie! Są projekty, które są zbyt małe, aby tworzyć dla nich spółkę z o. o., są też biznesy tak dobre i bezpieczne, że nie potrzebują korzystać z przywilejów jakie daje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest też grupa przedsiębiorców, która mogłaby działać w ramach spółek z o. o. ale nie chce lub nie widzi takiej potrzeby. W dzisiejszym wpisie – z przymróżeniem oka – wyjaśniam, kto nie powinien zakładać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wierzę, że jest grupa osób, które nie dadzą się przekonać do spółki z o. o. – jest to pewnie dość mała i hermetyczna społeczność, którą cechuje miłość do ZUSu, wysokich podatków i chęć przyjęcia odpowiedzialności za wszelkie możliwe konsekwencje swoich dokonań biznesowych. Ta grupa, patrząc po danych z CEIDG oraz KRS jest dalej dość duża. Wielu przedsiębiorców, z nieznanych mi przyczyn obawia się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzi biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej.

1. Lubisz płacić składki na ZUS

To bardzo proste. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady nie ma składek na ZUS od wspólników. No dobra, żeby nie było tak pięknie, jest jeden, bardzo istotny wyjątek. Tym wyjątkiem jest sytuacja gdy w spółce jest tylko jeden wspólnik. Wtedy taki nieszczęśnik podlega ubezpieczeniom społecznym tak, jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. Ale jak jest dwóch wspólników to już dużo lepiej, bo co do zasady ZUSu nie ma. Co do zasady, bo jak to w Polsce bywa, od zasady jest wiele wyjątków – np. gdy ZUS uzna, że wspólnik spółki nie pełni istotnych funkcji w spółce i występuje w niej tylko dla pozoru czyli po to, abyś nie płacił ZUSu. To temat na osobny wpis i rozwinę go pewnie w przyszłości, ale dziś wystarczy nam wiedza o tym, że gdy w spółce z o. o. jest dwóch wspólników to nie ma ZUSu.

Ok, a jak to się ma do innych form prowadzenia działalności? Jeżeli lubisz płacić składki na ZUS to pewnie wybierzesz jednoosobową działalność gospodarczą lub też jedną ze spółek osobowych. Tam płacisz ZUS oraz składkę zdrowotną. Jeżeli to lubisz, to nie potrzebujesz korzystać z możliwości niepłacenia ZUSu jaką oferuje spółka z o. o. W sumie opłacanie ZUSu ma spore plusy – kiedyś otrzymasz emeryturę i niezaprzeczalnie jest to coś pozytywnego, ale musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy wizja ZUSowskiej emerytury jest warta prawie 2 000 PLN miesięcznej składki, którą odprowadza osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i opłacająca pełny ZUS.

2. Lubisz wysokie podatki

No właśnie. Podatki. Podatki to temat, który rozgrzewa emocje. Wybrać liniowy czy ryczałt – a może zasady ogólne – przecież rozliczam się z małżonkiem i mam dzieci – to skorzystam sobie z ulgi. Powyższe wątpliwości to odwieczne dylematy każdego przedsiębiorcy – wybór formy opodatkowania nie jest prosty i wymaga przemyślenia oraz dokładnego zrozumienia jak funkcjonuje system podatkowy. Czy wiesz, jak wygląda skala podatkowa w Polsce? W przypadku podatku dochodowego to od 21% do 45% Twojego dochodu. W przypadku podatku liniowego to 23,9% Twojego dochodu a w przypadku ryczałtu… to zależy od tego jak niskie masz koszty bo na ryczałcie płacisz podatek od osiągniętych przychodów.

A co gdybym powiedział Ci, że istnieje możliwość płacenia 9% podatku dochodowego od dochodów osób prawnych (CIT) lub niepłacenia żadnego podatku dochodowego gdy spółka spełnia określone kryteria? Rozwijając powyższą myśl – musisz wiedzieć, że spółka z o. o. płaci co do zasady 9% podatku dochodowego, jeżeli jej przychody nie przekroczyły 2 000 000 EURO. Spółka z o. o. może też nie płacić podatków wcale, jeżeli wybierze tzw. Estoński CIT czyli ryczałt od dochodów spółek. Generalnie prowadzenie biznesu w formie spółki z o. o. daje dużo więcej możliwości rozsądnego planowania podatkowego (nie mylić z agresywną optymalizacją podatkową) niż prowadzenie biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

3. Lubisz nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, co nie jest niczym nowym, pozwala na ograniczenie odpowiedzialności. Wiemy to z samej nazwy tego rodzaju spółki. Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie biznesu w formie spółki z o. o., Twój prywatny majątek będzie oddzielony od majątku spółki. To bardzo ważne, bo jednocześnie zobowiązania związane z biznesem prowadzonym przez spółkę nie mają automatycznego i bezpośredniego wpływu na Twoją osobistą sytuację finansową. A jak to wygląda w praktyce? Jeżeli Twój biznes ma problemy finansowe to, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiadasz za te problemy całym swoim majątkiem obecnym i przyszłym. Mówiąc brutalnie – jeżeli powinie Ci się noga w biznesie to bardzo szybko możesz stracić dom, samochód i całą resztę majątku, na który pracowałeś latami. W przypadku spółki z o. o. to spółka odpowiada za swoje zobowiązania a odpowiedzialność wspólników kończy się z chwilą wniesienia do spółki wkładów.

Jeżeli nie lubisz bezpieczeństwa finansowego, jakie daje prowadzenie biznesu w formie spółki z o. o., to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest właściwym wyborem. Twój wybór zostanie na pewno doceniony przez Twoich kontrahentów i instytucje finansowe kredytujące Twój jednoosobowy biznes. Niestety, musisz pamiętać o tym, że jeżeli zbankrutujesz i stracisz majątek (również ten prywatny), Twojego wyboru odnośnie formy prowadzenia biznesu nie będzie doceniony przez Twoją rodzinę, która może utracić dostęp do aktywów takich jak Twój dom, mieszkanie czy samochód.

4. Nie lubisz rozwijać biznesu

Rozwój… to chyba jedno z marzeń każdego przedsiębiorcy. Chyba każdy, kto zaczyna przygodę z biznesem chciałby wejść na listę Forbesa czy otrzymać jedną z biznesowych nagród potwierdzających skalę jego osiągnięć. Czy zauważyłeś, że praktycznie wszystkie firmy wyróżniane nagrodami biznesowymi to albo spółki z o. o. albo spółki akcyjne?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została pomyślana tak, aby mogła służyć jako wehikuł do rozwoju biznesu. Mając jednoosobową dzialalność gospodarczą nie możesz sprzedać udziałów w swojej firmie i pozyskać inwestora, który dokapitalizuje Twój biznes. Nie możesz również sięgnąć po finansowanie dłużne w postaci obligacji – spółka z o. o. może emitować obligacje i pozyskiwać kapitał od ich nabywców. Jako jednoosobowy przedsiębiorca jesteś z kolei zdany na łaskę i niełaskę banków, które mogą odmówić finansowania Twojego projektu. Jeżeli nie lubisz rozwoju biznesu, to spółka z o. o. nie jest rozwiązaniem dla Ciebie a Twoje biznesowe potrzeby i ambicje zaspokoi jednoosobowa działalność gospodarcza.

5. Nie lubisz swoich ewentualnych spadkobierców

Wiem, że prowadząc biznes praktycznie nikt nie myśli o sprawach ostatecznych. To duży błąd. Jeżeli nie masz spółki z o. o. a stanie się tragedia i odejdziesz z tego świata, Twoi spadkobiercy będą mieli poważny problem. Jeżeli zbudowałeś majątek w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą, to Twoja firma zakończy się z chwilą Twojej śmierci. Wiadomo, że można ustanowić zarząd sukcesyjny ale to nie jest najlepsze rozwiązanie problemu. Dużo prościej byłoby założyć spółkę z o. o. i pozwolić spadkobiercom na odziedziczenie udziałów jednocześnie gwarantując ciągłość działania biznesu. W przypadku dziedziczenia spółki z o. o., przedmiotem dziedziczenia są udziały w spółce a nie przedsiębiorstwo, które zbudowałeś przez lata swojej ciężkiej pracy. Jako prawnik mogę potwierdzić, że dużo prościej dziedziczy się udziały w spółce niż majątek przedsiębiorstwa pozostały po zmarłym przedsiębiorcy.

Z tego wpisu warto zapamiętać, że:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dobrym wyborem dla osób, które lubią wysokie, niejasne i skomplikowane podatki. Jeżeli nie interesuje Cię możliwość opłacania podatku wynoszącego 9% dochodu lub skorzystania z Estońskiego CIT

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dobrym wyborem dla osób, które lubią pełną i nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania. Jeżeli lubisz ryzyko związane z prowadzeniem biznesu w Polsce i chcesz obciążyć tym ryzykiem również Twoją rodzinę, to spółka z o. o. nie jest Ci potrzebna – wystarczy, że będziesz prowadził biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ryzyko masz pewne jak w banku.

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dobrym wyborem dla osób, które nie lubią rozwoju. Jeżeli nie chcesz rozwijać biznesu, szukać inwestora i skalować firmy, to najlepszym wyjściem dla Ciebie jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej a spółka z o. o. nie jest Ci potrzebna.

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dobrym wyborem dla osób, które nie kochają swoich najbliższych – jeżeli nie lubisz swoich spadkobierców i chcesz zostawić im poważny problem do rozwiązania, to najlepszym co możesz zrobić jest prowadzenie biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Podobne wpisy