W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić możliwości, jakie daje wdrożenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych u przedsiębiorcy zajmującego się świadczeniem pomocy prawnej w ramach kancelarii radcy prawnego. Czy radca prawny może korzystać z ryczałtu? Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Jakie warunki muszą zaistnieć, aby maksymalnie skorzystać na wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania aktywności zawodowej radcy prawnego? Na powyższe pytania odpowiedź znajdziesz czytając dalej! Zapraszam więc do lektury.
Radca prawny – kto to właściwie jest?
Na początku tego wpisu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest radca prawny i na czym polega jego praca. Najprościej rzecz ujmując, radca prawny to jeden z prawniczych zawodów zaufania publicznego. Aby wykonywać zawód radcy prawnego należy przejść długą i dość skomplikowaną drogę. Po ukończeniu pięcioletnich studiów prawniczych, na kandydatów do zawodu radcy prawnego czeka egzamin wstępny na aplikację – a po jego pozytywnym przejściu trzyletnie szkolenie w ramach aplikacji radcowskiej. Ukoronowaniem starań o tytuł zawodowy radcy prawnego jest wpis na listę radców prawnych poprzedzony trwającym cztery dni egzaminem zawodowym.
A czym zajmuje się radca prawny? Przepisy ustawy o radcach prawnych wskazują przykładowy katalog aktywności zawodowych radcy prawnego, w który wchodzi m in. świadczenie pomocy prawnej poprzez udzielanie porad prawnych, przygotowywanie opinii prawnych i innych dokumentów prawnych oraz zastępstwo procesowe klientów przed sądami i innymi organami administracji. Ten katalog jest bardzo szerok i nie oszukujmy się – radcowie prawni też mają swoje specjalizacje. W praktyce wygląda to tak, że po zdanym egzaminie (a najczęściej jeszcze podczas szkolenia na aplikacji) radca prawny znajduje sobie specjalizację w jednym obszarze prawa. Są radcowie prawni którzy prowadzą sprawy sądowe – np. o rozwód czy o alimenty. Są radcowie zajmujący się tylko prawem spółek lub sporami gospodarczymi. Są też eksperci od AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy) czy RODO (ochrona danych osobowych). Każdy ma swoją dziedzinę prawa którą lubi i w której się specjalizuje.
Ryczałt dla radców prawnych wykonujących samodzielnie wolny zawód – jaka jest stawka ryczałtu
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przedstawiciele wolnych zawodów (w tym radcowie prawni) opłacają podatek ryczałtowy według stawki ryczałtu wynoszącej 17%. Stawka 17% wydaje się duża. Musimy jednak pamiętać, że stawka ta i tak została obniżona bo wcześniej obowiązującą stawką ryczałtu była stawka wynosząca 20%. Przed zmianami ustawy o zryczałtowanym podatku praktycznie żaden przedstawiciel wolnego zawodu nie wybierał opodatkowania ryczałtem, gdyż stawka wynosząca aż 20% przychodu przegrywała konkurencję z opodatkowaniem podatkiem liniowym.
Czy istnieje możliwość zastosowania stawki 15% do dochodów radcy prawnego?
Tak. Stawka ryczałtu 15% ma zastosowanie, gdy przy prowadzeniu działalności gospodarczej korzystamy z pomocy innych osób. Jeżeli w swojej kancelarii zatrudniasz asystenta bądź asystentkę albo wspomagasz się wsparciem dostarczanym przez zatrudnionego u Ciebie aplikanta, możesz korzystać z niższej stawki ryczałtu wynoszącej 15%.
Czy radcom prawnym opłaca się wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania?
To bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od charakteru działalności danego radcy prawnego, ponoszonych kosztów oraz wysokości osiąganego dochodu. Z własnej praktyki mogę napisać, że w przypadku małej, niezależnej kancelarii radcowskiej lepszym rozwiązaniem wydają się zasady ogólne opodatkowania lub podatek liniowy. Wszystko jednak zależy od kosztów, które wcale nie są małe. Aby świadczyć usługi jako radca prawny potrzebujesz wynająć lokal dla swojej kancelarii, wstawić do niego meble oraz wyposażyć w niezbędne urządzenia biurowe. W wielu przypadkach niezbędny okaże się również samochód firmowy – czasem do klientów po prostu trzeba dojechać. Koszty rozpoczęcia biznesu, przynajmniej na jego początku mogą być bardzo wysokie dlatego korzystanie z ryczałtu to opcja albo dla radcy prawnego świadczącego usługi na podstawie umowy B2B dla większej kancelarii albo dla doświadczonego Mecenasa, który zdążył już „zamortyzować” większość lub całość kosztów ponoszonych na początku swojej samodzielnej drogi zawodowej.
Kiedy radcy prawnemu może opłacać się wybór ryczałtu?
Kiedy radcy prawnemu może opłacać się wybór ryczałtu? Najprościej mówiąc, wtedy kiedy ma niskie koszty i wysokie przychody. A najlepiej, gdy radca ma dochody wyższe niż 1 000 000 PLN rocznie – wtedy ryczałt eliminuje daninę solidarnościową, co może być bardzo korzystne dla radców działających w naprawdę dużej skali. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez radcę prawnego, może być opłacalny gdy:
-
radca prawny świadczy usługi w ramach współpracy B2B z większą kancelarią
-
radca prawny ma bardzo niskie koszty prowadzenia biznesu
-
w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym podatnik wybierający ryczałt przekroczyłby dochód roczny na poziomie 1 000 000 PLN i zapłaciłby daninę solidarnościową
-
podatnik (w tym przypadku radca prawny) nie ma rodziny i nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz ulgi prorodzinnej
-
podatnik (radca prawny) uzyskuje dochody z innych źródeł niż działalność gospodarcza (np. z prowadzenia wykładów na uczelni czy wykonywania umów o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych).
Jak widzisz, istnieje co najmniej kilka sytuacji w których wybór ryczałtu może być dobrą opcją dla radcy prawnego prowadzącego własną działalność gospodarczą. Pamiętaj, że każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny i weryfikacji. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to wybór którego nie będziesz mógł odwrócić przez cały rok podatkowy dlatego warto wszystko przemyśleć, zanim zaczniesz działać.
Z tego artykułu warto zapamiętać, że:
-
radca prawny prowadzący kancelarie radcy prawnego może wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
-
radca prawny będący wspólnikiem spółki cywilnej może wybrać ryczałt jeżeli wszyscy wspólnicy wybiorą taką formę opodatkowania
-
radca prawny będący wspólnikiem spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo – akcyjnej może wybrać ryczałt niezależnie od pozostałych wspólników
-
ryczałt dla radców prawnych wykonujących wolny zawód wynosi 17%
-
ryczałt dla radców prawnych zatrudniających współpracowników wynosi 15%
-
radca prawny na ryczałcie może osiągać dochody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, wtedy od tych dochodów płaci podatek dochodowy na zasadach ogólnych
-
radca prawny na ryczałcie nie płaci daniny solidarnościowej