Chyba każdy przedsiębiorca wie, czym jest umowa leasingu. Leasing to bardzo popularny sposób pozyskiwania rzeczy (samochodów, wyposażenia biurowego, maszyn produkcyjnych) wykorzystywanych w działalności gospodarczej, dlatego od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zarówno małych jak i dużych przedsiębiorców. Finansowanie leasingowe ma wiele zalet, ale ten wpis będzie dotyczył pewumowa leasingu zwrotnegonej szczególnej i jeszcze mało rozpowszechnionej formie umowy leasingu czyli leasingu zwrotnym. Leasing zwrotny może zostać wykorzystany jako narzędzie służące do pozyskania kapitału potrzebnego do finansowania Twojej działalności gospodarczej – myślę, że w trudnych czasach spowolnienia gospodarczego, wiedza o niestandardowych sposobach finansowania biznesu może okazać się kluczowa dla sukcesu twojej firmy na rynku. Zainteresowany? Zapraszam do dalszej lektury!

Leasing zwrotny – o co chodzi w tej mało znanej umowie?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o leasingu zwrotnym? To pojęcie nie jest zbytnio popularne wśród przedsiębiorców. Chyba każdy przedsiębiorca słyszał o takim „zwykłym” leasingu, omawianym najczęściej w kontekście zmiany firmowego samochodu. Bardziej zaawansowani adepci sztuki biznesu jak również prawnicy i księgowi (niekoniecznie prowadzący własną działalność) wiedzą również, że leasing można podzielić na leasing operacyjny i leasing finansowy oraz, że oba rodzaje leasingu wywołują różne skutki na tle prawa podatkowego. Leasing to umowa, na mocy której, firma leasingowa dokonuje zakupu rzeczy od jej sprzedawcy a potem wyleasingowania jej biorącemu w leasing. Leasing to forma finansowania w ramach którego, mamy dostęp do zakupionej przez firmę leasingową rzeczy jednocześnie spłacając jej wartość w ratach. A jak to się ma do leasingu zwrotnego?

Najprościej mówiąc, leasing zwrotny to umowa leasingu, w ramach której biorący w leasing najpierw sprzedaje przedmiot leasingu firmie leasingowej. Z punktu widzenia prawnego mamy tu do czynienia z dwoma umowami – pierwsza to umowa sprzedaży rzeczy, na mocy której właściciel rzeczy czyli przyszły korzystający leasingobiorca sprzedaje rzecz która ma stanowić przedmiot leasingu zwrotnego do firmy leasingowej za określoną cenę. Cena jest wypłacana właścicielowi rzeczy. Następnym krokiem jest zawarcie pomiędzy byłym już właścicielem rzeczy a firmą leasingową umowy leasingu, na mocy której leasingobiorca będzie korzystał z rzeczy tak samo, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego leasingu. Leasingobiorca będzie też spłacał raty leasingowe odzyskując od leasingodawcy (firmy leasingowej) własność rzeczy na koniec okresu leasingu oraz zwracając kapitał uzyskany w wyniku sprzedaży rzeczy do firmy leasingowej.

Leasing zwrotny – przyjrzyjmy się temu bliżej

Wiemy już, jak działa leasing zwrotny. Pochylmy się zatem nad szczegółami umowy leasingu zwrotnego i jej biznesowym oraz ekonomicznym przeznaczeniem. Po zbyciu rzeczy stanowiącej własność biorącego leasing zwrotny, będącej jednocześnie przedmiotem leasingu na rzecz firmy leasingowej, możliwe są dwa scenariusze. Strony umowy leasingu zwrotnego mogą wybrać jeden z dwóch wariantów umowy leasingu rzeczy przeniesionej na firmę leasingową, czyli umowę leasingu operacyjnego lub umowę leasingu finansowego. Leasing operacyjny to, mówiąc w skrócie, umowa której skutki podatkowe są zbliżone do umowy najmu. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje firma leasingowa a korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ratę leasingową i odliczyć zawarty w niej podatek VAT. W przypadku leasingu finansowego to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych, gdyż rzecz stanowiąca przedmiot leasingu jest zaliczana do środków trwałych u korzystającego. Różnice widoczne są również na gruncie podatku od towarów i usług czyli VAT.

Warto pamiętać, że zasadniczym celem umowy leasingu zwrotnego jest poprawa płynności finansowej firmy. Dzięki skorzystaniu z leasingu zwrotnego możemy sprawić, że kapitał, dotąd zamrożony w posiadanych przez firmę środkach trwałych zamieni się na gotówkę, którą możemy wykorzystać do podtrzymania płynności finansowej biznesu lub do sfinansowania zakupu nowych środków trwałych potrzebnych do rozwoju firmy.

Leasing zwrotny – jak wpływa na strukturę finansową firmy?

Jak już wiemy, leasing zwrotny to narzędzie wykorzystywane do poprawy płynności biznesu. Wybierając finansowanie oparte na leasingu zwrotnym możemy w łatwy sposób polepszyć cash flow spółki, gdyż mamy jeden duży zastrzyk gotówki z tytułu zbycia środków trwałych, którego spłata będzie rozłożona w czasie. Jeżeli wybierzemy leasing operacyjny jako formę korzystania z rzeczy sprzedanej do firmy leasingowej to przez okres leasingu nie będziemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego gdyż takich odpisów dokonywał będzie leasingodawca. Z punktu widzenia finansowego leasing zwrotny może poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa oraz pozwolić na zaraportowanie lepszych wskaźników finansowych

Leasing zwrotny – zobaczmy jak to działa na konkretnym przykładzie

Wyobraźmy sobie polskiego przedsiębiorcę Jarka. Jacka jest właścicielem firmy budowlanej. Firma Jacek przez ostatnie kilka lat bardzo prężnie się rozwijała i mocno skorzystała z dobrej koniunktury panującej na rynku budowlanym. Jacek inwestował kasę zarobioną na prowadzonym biznesie w maszyny budowlane i dzięki temu zbudował spore zaplecze techniczne dla swojego biznesu, obejmujące różnego rodzaju specjalistyczne maszyny budowlane. W ostatnim okresie firma Jacka zwalnia – Jarek zaczął zauważać spadek obrotów a opóźnienia w płatnościach zaczęły stanowić poważny problem biznesowy dla Jacka i jego firmy.

Jacek policzył, że sprzęt, który zebrał przez ostatnie kilka lat jest warty łącznie 2 000 000 złotych. Jacek zwrócił się do firmy leasingowej o zawarcie umowy leasingu zwrotnego maszyn stanowiących majątek jego przedsiębiorstwa. Jacek otrzymał ofertę finansowania, w ramach której sprzedał maszyny firmie leasingowej za kwotę 1 800 000 PLN oraz zawarł umowę leasingu sprzedanych maszyn na okres 60 miesięcy. Dzięki temu Jacek ma maszyny wykorzystywane w działalności, dodatkowe koszty w postaci raty leasingowej oraz gotówkę znacznie podnoszącą jego płynność.

Jak wykorzystać leasing zwrotny do finansowania działalności gospodarczej?

Jak pewnie zauważyłeś analizując przedstawiony powyżej przykład, leasing zwrotny może służyć jako metoda pozyskania dodatkowej płynności dla Twojej firmy. Leasingu zwrotnego użyjesz również do zwiększenia miesięcznych kosztów oraz zmiany struktury bilansu firmy pozbywając się z niego części środków trwałych sprzedanych do firmy leasingowej. Leasing zwrotny jest lubiany przez managerów finansowych, gdyż pozwala na poprawę płynności firmy oraz poprawę struktury jej bilansu. Dodatkowo, firma dalej funkcjonuje wykorzystując te same zasoby majątkowe a sprzedaż części majątku nie powoduje zmniejszenia skali prowadzonej działalności.

Leasing zwrotny, chociaż nie jest bardzo popularną formą finansowania dla biznesu, ma szansę stać się alternatywą dla finansowania bankowego opartego o kredyty obrotowe czy emisji dłużnych papierów wartościowych w celu finansowania działalności. W porównaniu do wymienionych wyżej form finansowania, leasing wydaje się bardziej elastyczny, co może przesądzić o jego wykorzystaniu w transakcjach biznesowych.

Z tego artykułu warto zapamiętać, że:

  • umowa leasingu zwrotnego obejmuje przeniesienie na finansującego własności rzeczy (samochodu, wyposażenia biura, maszyny produkcyjnej) w zamian za jednorazową wypłatę określonej kwoty stanowiącej sumę leasingu zwrotnego;

  • Następnie rzecz stanowiąca przedmiot leasingu zwrotnego jest oddawana w leasing jej poprzedniemu właścicielowi;

  • leasingobiorca spłaca raty leasingowe tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego leasingu;

  • po zakończeniu leasingu leasingobiorca może przejąć od finansującego rzecz stanowiącą przedmiot leasingu na warunkach określonych w umowie;

  • celem leasingu zwrotnego jest zapewnienie leasingobiorcy finansowania w ramach odkupu rzeczy przez leasingodawcę i rozbicie zwrotu finansowania na raty leasingowe;

  • zawarcie umowy leasingu zwrotnego może poprawić płynność Twojej firmy;

  • zawarcie umowy leasingu zwrotnego może poprawić wyniki finansowe Twojej firmy

Podobne wpisy